Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál v pyžamu

13. 05. 2016 12:17:06
Zesnulý kolega Luis Báez, autor několika knih o politice na Kubě, se ani trochu nemýlil, když řekl, že příběhy, které se vypráví, se nezapomínají. V tomto případě odkazoval na život brigádního generála Juana Escalonu Regueru

Několik let po vydání knihy upadl Juan Escalona Regerav nemilost a státní rada jej na základě doporučení předsedy a předchozí porady s politickým byrem Ústředního výboru Komunistické strany zbavila funkce nejvyššího státního zástupce. Na konci oficiální zprávy vydané 24. března 2010 stojí, že „Escalona bude pověřen jinými funkcemi v sekretariátu státní rady.“ Skutečnost se ale jeví být jiná.

Pravděpodobně málokdo ví, že tento historický předák, velký přítel Raúla Castra, byl věrným spolupracovníkem Franka Paíse a Nilsy Espín v Santiago de Cuba; na rozdíl od nich však výstřely při útoku na vojenská kasárna Moncada v roce 1953 slyšel jen z dáli.

Juan Escalona je muž, který vstoupí do historie díky své neúprosné intervenci v soudním procesu proti Arnaldu Ochoa a dalším vládním představitelům zastřeleným v roce 1989. Do historie se rovněž zapíše jako vůdce zuřivé války proti kubánskému Hnutí za lidská práva, jehož členové byli pacifističtí odpůrci a nezávislí novináři, které nazval „zločinci v područí Spojených států.“

V rozhovoru, který v roce 2004 poskytl uruguayskému deníku ABC, mu novinář položil otázku týkající se kubánského novináře a básníka Raúla Rivero, signatáře Dopisu intelektuálům z roku 1991 žádajícího prezidenta Fidela Castro o propuštění vězňů svědomí a zakladatele zpravodajské agentury Cuba Press v roce 2005. Právě v tomto rozhovoru poukázal Juan Escalona na svoji neschopnost uniknout pravdě a lhát, aniž by se před ostatními nezesměšnil a nezdiskreditoval. Přestože je obecně známé, že Rivero v roce 2004 obdržel cenu UNESCO za svobodu tisku, generál tvrdil, že takovou cenu novináři UNESCO nikdy neudělilo. Nevěděl pak, co dalšího odpovědět, a tak otočil se k uruguayskému novináři zády.

Právě Baézův rozhovor z roku 1996 velmi dobře vystihuje smutný příběh tohoto komunistického starce, který působil ve funkci ministra, předsedy Národního shromáždění lidové moci (Asamblea del Poder Popular), důstojníka Revolučních ozbrojených sil (FAR) a nejvyššího státního zástupce. Rozhovor byl později, 6. srpna 2007, publikován v deníku Granma pod titulkem Sin faltar un día (Nezmeškat ani den). Escalonu odhalil jako muže příkré a hrubé povahy, tedy takového, jak jej vidí ti, co se s ním poznali zblízka.

Uplynulo již několik let, a přestože oficiální média o generálovi již dlouho mlčí, rádio Bemba (neoficiální instituce vysílající nepotvrzené informace a údaje všeho druhu) nepřestává vysílat zprávy spekujlující o nekalé a záhadné minulosti tohoto předáka.

Jakmile byl Escalona odvolán, přestaly se o něm sdělovací prostředky zmiňovat. Lidé se se ale dodnes ptají, zda je pravdou, že se chystal se svojí rodinou opustit zemi a byl zapleten spolu s dalšími vysoce postavenými vládními představiteli do jisté korupční kauzy. Svědčí o tom pravděpodobně objevení několika milionářských účtů v zahraničí.

Ať už je to pravda či nikoli, skutečnost je taková, že Juan Escalona se propadl do země. Učinil tak v tichosti a dnes tráví celé dny v pyžamu. Nikdo jej nenavštěvuje, ani staří dobří přátelé.

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 13.5.2016 12:17 | karma článku: 6.41 | přečteno: 201x

Další články blogera

Tania Diaz Castro

Svoboda vyjadřování na Kubě

Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.

8.7.2016 v 15:04 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Krutý osud Svazu kubánských spisovatelů a umělců

V mládí jsem se podílela na založení Svazu kubánských spisovatelů a umělců (UNEAC). Nutno poznamenat, že se tato instituce vždy a navzdory všemu snažila podporovat kulturní rozvoj Kubánců.

3.6.2016 v 18:35 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 327 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.

26.4.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Na dlani chlup většinou nenajdeš. A kdo ho vlastně hledá?

Blížící si volby ukazují problémy v plné nahotě. Sice většina odpůrců Babiše a ANO vykřikují něco o tom všeobecném kradnutí, tak skutek jaksi utek.Penzijní reforma je prý nevyhnutelná, jen ty finanční prostředky chybějí.

23.9.2017 v 17:38 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 254 | Diskuse

Pavel Herman

Příběhy bezpráví II.: České úřady se dnes chovají hůř než za komunistů

Jedná se o dvojí metr ze strany úřadů na Vyškovsku. Zatímco za komunistů byl oprávněně zrušen chov norků, který obtěžoval sousedy, tak v Čechokapitalismu obdobné stížnosti v případě chovu koní úřady nevyhověly. Zkrátka dvojí metr.

23.9.2017 v 13:05 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 478 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Naštvané matky pořádají štvanici na zdravý rozum

Poněkud komický spolek nazvaný příznačně Naštvané matky názorně ukázal, kam až může zavést iracionální rozčílení a obratná manipulace jinak zřejmě nenápadné a pořádkumilovné lidi.

23.9.2017 v 10:39 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 1575 | Diskuse

Pavel Dudr

Příčiny dnešního terorismu: islám a střet kultur nebo kultů

Z celosvětového přehledu teroristických útoků (1) je zřejmé, že samotný islám na vznik terorismu nestačí, protože nejvíce je jich v zemích, kde je též přítomný kulturní nebo spíše kultovní střet.

22.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 581 | Diskuse

Jan Korecký

Mediální manipulace o zbraních na první stránce - dopis šéfredaktorce

To: nadezda.petrova@idnes.cz Vážená paní šéfredaktorko, dovolte mi krátké zhodnocení dnešního článku o tom, jak „snadné“ je získat ZP.

22.9.2017 v 15:38 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6180 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2035

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.