Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál v pyžamu

13. 05. 2016 12:17:06
Zesnulý kolega Luis Báez, autor několika knih o politice na Kubě, se ani trochu nemýlil, když řekl, že příběhy, které se vypráví, se nezapomínají. V tomto případě odkazoval na život brigádního generála Juana Escalonu Regueru

Několik let po vydání knihy upadl Juan Escalona Regerav nemilost a státní rada jej na základě doporučení předsedy a předchozí porady s politickým byrem Ústředního výboru Komunistické strany zbavila funkce nejvyššího státního zástupce. Na konci oficiální zprávy vydané 24. března 2010 stojí, že „Escalona bude pověřen jinými funkcemi v sekretariátu státní rady.“ Skutečnost se ale jeví být jiná.

Pravděpodobně málokdo ví, že tento historický předák, velký přítel Raúla Castra, byl věrným spolupracovníkem Franka Paíse a Nilsy Espín v Santiago de Cuba; na rozdíl od nich však výstřely při útoku na vojenská kasárna Moncada v roce 1953 slyšel jen z dáli.

Juan Escalona je muž, který vstoupí do historie díky své neúprosné intervenci v soudním procesu proti Arnaldu Ochoa a dalším vládním představitelům zastřeleným v roce 1989. Do historie se rovněž zapíše jako vůdce zuřivé války proti kubánskému Hnutí za lidská práva, jehož členové byli pacifističtí odpůrci a nezávislí novináři, které nazval „zločinci v područí Spojených států.“

V rozhovoru, který v roce 2004 poskytl uruguayskému deníku ABC, mu novinář položil otázku týkající se kubánského novináře a básníka Raúla Rivero, signatáře Dopisu intelektuálům z roku 1991 žádajícího prezidenta Fidela Castro o propuštění vězňů svědomí a zakladatele zpravodajské agentury Cuba Press v roce 2005. Právě v tomto rozhovoru poukázal Juan Escalona na svoji neschopnost uniknout pravdě a lhát, aniž by se před ostatními nezesměšnil a nezdiskreditoval. Přestože je obecně známé, že Rivero v roce 2004 obdržel cenu UNESCO za svobodu tisku, generál tvrdil, že takovou cenu novináři UNESCO nikdy neudělilo. Nevěděl pak, co dalšího odpovědět, a tak otočil se k uruguayskému novináři zády.

Právě Baézův rozhovor z roku 1996 velmi dobře vystihuje smutný příběh tohoto komunistického starce, který působil ve funkci ministra, předsedy Národního shromáždění lidové moci (Asamblea del Poder Popular), důstojníka Revolučních ozbrojených sil (FAR) a nejvyššího státního zástupce. Rozhovor byl později, 6. srpna 2007, publikován v deníku Granma pod titulkem Sin faltar un día (Nezmeškat ani den). Escalonu odhalil jako muže příkré a hrubé povahy, tedy takového, jak jej vidí ti, co se s ním poznali zblízka.

Uplynulo již několik let, a přestože oficiální média o generálovi již dlouho mlčí, rádio Bemba (neoficiální instituce vysílající nepotvrzené informace a údaje všeho druhu) nepřestává vysílat zprávy spekujlující o nekalé a záhadné minulosti tohoto předáka.

Jakmile byl Escalona odvolán, přestaly se o něm sdělovací prostředky zmiňovat. Lidé se se ale dodnes ptají, zda je pravdou, že se chystal se svojí rodinou opustit zemi a byl zapleten spolu s dalšími vysoce postavenými vládními představiteli do jisté korupční kauzy. Svědčí o tom pravděpodobně objevení několika milionářských účtů v zahraničí.

Ať už je to pravda či nikoli, skutečnost je taková, že Juan Escalona se propadl do země. Učinil tak v tichosti a dnes tráví celé dny v pyžamu. Nikdo jej nenavštěvuje, ani staří dobří přátelé.

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 13.5.2016 12:17 | karma článku: 6.41 | přečteno: 194x

Další články blogera

Tania Diaz Castro

Svoboda vyjadřování na Kubě

Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.

8.7.2016 v 15:04 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 916 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Krutý osud Svazu kubánských spisovatelů a umělců

V mládí jsem se podílela na založení Svazu kubánských spisovatelů a umělců (UNEAC). Nutno poznamenat, že se tato instituce vždy a navzdory všemu snažila podporovat kulturní rozvoj Kubánců.

3.6.2016 v 18:35 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 325 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.

26.4.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Most mezi námi

Letní fotosoutěž 3

A naše malá letní fotosoutěž se chýlí ke konci. Pojďte si prohlédnout poslední fotografie a dejte jim svůj hlas :)

22.7.2017 v 18:44 | Karma článku: 3.35 | Přečteno: 139 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Ztrácíte energii a neději ? Pro hnidopichy.... jde o naději !

Mnozí mezi námi tuto situaci znají a nabízejí vše možné,aby vás uklidnili. Dřive si lidé zatančili,zazpívali a bylo jim dobře.Existuje geniální akce hudba kolem světa,kde se presentují mnozí,kteří již nechtějí smutnit a plakat.

22.7.2017 v 12:47 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 306 | Diskuse

Petr Gabriel

Proč se druhý Američan na Měsíci ošíval při projevu Donalda Trumpa.

Obával se nového posuzování, protože sám se podílel vědomě na blamáži, která sice postavila USA na přední místo v našem světě v osvojování vesmíru, ale velkými podvody, které mohou otevřít cestu k dalším s nedozírnými následky.

22.7.2017 v 8:52 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 888 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Může neznámá firma podnikat ?

V našich pomýlených hlavách se pořád motá nějaká úvaha,co by kdyby. V současnosti jde o jakousi firmu,která má stavět v Kyrgystánu přehrady.Pořád se zapomíná na základní věc, že každá společnost je jen zástěrka pro práci jiných.

20.7.2017 v 15:23 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 511 | Diskuse

Vašek Peričevič

Petr Kramný vinen či nevinen? II.

Jiný pohled na trestní věc Petra Kramného, aneb stačí rozsudek k tomu, aby si někdo udělal názor podložený fakty, protože podle "ksichtu" nelze soudit....paní Müllerová http://marcelamullerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=612487

19.7.2017 v 21:00 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 1344 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2033

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.