Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krutý osud Svazu kubánských spisovatelů a umělců

3. 06. 2016 18:35:51
V mládí jsem se podílela na založení Svazu kubánských spisovatelů a umělců (UNEAC). Nutno poznamenat, že se tato instituce vždy a navzdory všemu snažila podporovat kulturní rozvoj Kubánců.

Již od svého vzniku v roce 1961 UNEAC (Unión de Escritores y Artistas) narážela na zeď vybudovanou na základě politických praktik na nejvyšších vládních postech. Kolika lidem zabránil Fidel ve jménu dobra nás všech být následovníky José Martího a jeho odkazu svobody myšlení?

Demokratičtí vládní činitelé, kteří byli u moci před Castrem, se o spisovatele nesporně vůbec nezajímali. Nepřikládali jim sice žádný význam, na druhou stranu ale měli svobodu psát si, co se jim zamanulo. S nástupem komunismu se ale všechno změnilo: spisovatelé mohli buď psát ódy na revoluci nebo jít prodávat mango na trh.

Mezi spisovateli a umělci hladově slídil oddíl bezpečnostních agentů a hledal jakýkoli projev nesouhlasu nebo disentu, ať už by se vyskytoval mezi publikovanými řádky nebo řádky určenými k publikaci, v uměleckých malbách a kresbách, v rozhlasových nebo divadelních hrách.

Na ty, kteří neuposlechli slov státu, čekalo vypovězení, pálení knih na hranicích, věznění a vyhnanství, ostatně to vše zachycují naše dějiny; vše v jejich prospěch a v neprospěch kreativní svobody.

Po smrti básníka Nicoláse Guilléna, prezidenta UNEAC, nastoupila na jeho místo loutka v podobě Abela Prieta. Ihned po nástupu se rozhovořil o děsivém osudu této organizace. Označil ji za dogmatickou a nezapomněl dodat, že „talentovaným spisovatelům a umělcům se dostalo nespravedlivého zacházení“. Rozhovor na mnohé působil dojmem, že zkostnatělou institucí konečně zavane čerstvý vzduch.

Nic takového se ale nestalo. Abel kráčel dál tou nejkomfornější cestou. Nakonec se stal odborníkem na demagogii, který až do úmoru opakoval tentýž bezvýchodný recept: „Musíme chránit socialismus, učinit ho efektivnějším a lepším, pokud jde o lidskou důstojnost, prostředí a kvalitu života lidí.“

V roce 1990 se Abel zajímal o svět obyčejných lidí, který sám nazval světem „antiheroickým a nevýrazným“, o lidi ze sousedství, nikoli o ty s frčkami na ramenou. Dnes, v roce 2016, se opět vrací k rétorice proti úpadku, aniž by kdy zmínil tisíce Kubánců všemožnými způsoby prchající z ostrova, stále aktivní disidenty či nezávislé novináře bojující o to, aby nahlas vyřkli, co se ve skutečnosti děje.

Jeho prohlášení jsou ve skutečnosti absurdní. V roce 2005 tvrdil, že básník a novinář Raúl Rivero nebyl odsouzen za odlišné smýšlení, ale za spolupráci s mocností, která vyhlásila Kubě válku, a že na Kubě není trestné mít jiný názor, že nikdy nedošlo k popravám bez soudu, mučení, nebo špatnému zacházení s vězni. V roce 2007 ubezpečoval, že majitelé sdělovacích prostředků, které lžou, by měli být odsouzeni na doživotí. V roce 2009 byl na otázku ohledně dezerce kubánských umělců schopný odvětit pouze to, že „pro kubánskou kulturu nemá tato skutečnost vůbec žádný význam.“

Nezbývá mi tedy nic jiného, než mu poslat sbírku mých básní, v nichž píšu o tom, jak mě v roce 1990 na příkaz Fidela Castra mučili v kobce státní bezpečnosti. Bylo by rovněž příhodné zapůjčit mu knihy mnohých vězňů líčící mučení a špatné zacházení, které desítky let snášeli v kubánských věznicích. A na závěr mu na jeho e-mail pošlu tento skromný, upřímný a smělý článek. Zajímá mě, co na něj řekne.

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 3.6.2016 18:35 | karma článku: 13.64 | přečteno: 327x

Další články blogera

Tania Diaz Castro

Svoboda vyjadřování na Kubě

Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.

8.7.2016 v 15:04 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Generál v pyžamu

Zesnulý kolega Luis Báez, autor několika knih o politice na Kubě, se ani trochu nemýlil, když řekl, že příběhy, které se vypráví, se nezapomínají. V tomto případě odkazoval na život brigádního generála Juana Escalonu Regueru

13.5.2016 v 12:17 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 201 | Diskuse

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.

26.4.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Profesor Fiala ostře protestuje proti mediálnímu nadržování Zaorálkovi!

Za měsíc už bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu. Věřme, že přitom nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

23.9.2017 v 21:42 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 557 | Diskuse

Petr Bystron

Německo: Rozhodne migrace volby?

Německo stojí před historickou volbou: již za několik hodin bude zvolen nový Bundestag. Etablované strany se dlouho snažily vyhnout přímé konfrontaci se systémově kritickou AfD.

23.9.2017 v 20:45 | Karma článku: 34.92 | Přečteno: 967 | Diskuse

Adam Tomáš

Když tři ničí totéž, není to totéž.

Dnešní (23.9.2017) příloha Lidových novin Orientace přinesla obsáhlý článek prof. PhDr. Pavla Kaliny, PhD. týkající se nového ikonoklasmu v USA spojeného s údajně zacelenými ranami otrokářství, rasismu a občanské války.

23.9.2017 v 18:35 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 488 | Diskuse

Pavel Kamas

Jmenuji se Jiří Paroubek. Kdo z vás takové jméno má?

Pan Paroubek je částečně aktivní i zde na blogu a má svoje názory, to je v pořádku. Dámy a pánové, má ještě soudnost?

23.9.2017 v 16:47 | Karma článku: 21.39 | Přečteno: 937 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Jaká část z důchodů se vrátí státní pokladně zpět?

Pokud si důchodce vše vypěstuje a vyrobí sám, stát z peněz vydaných tomuto jednotlivci na důchod získá zpět velmi malý podíl. Tolik šikovných a fyzicky schopných důchodců žijících na venkově je ale málo.

23.9.2017 v 15:40 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2035

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.