Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Vladimiro Roca svoji sociálně demokratickou stranu založí

7. 01. 2014 14:50:56
V roce 2020 snad bude Kuba svobodná a politické organizace a strany v opozici budou moci zaujmout místo, které jim podle práva náleží. Vladimiro Roca je jedním z těch, kteří se jako první postaví do fronty, aby zaregistroval svoji sociálně demokratickou stranu. Projekt, o kterém sní už více než dvacet let, se tak stane skutečností.
Tania Díaz Castro a Vladimiro Roca
Tania Díaz Castro a Vladimiro Roca

Svoji osobnost a povahu člověk zdědí doma. Vladimiro má svoji osobnost a povahu po otci, který pracoval jako švec ve městě Manzanillo a byl jedním z nejprostších a nejsrdečnějších lidí, které jsem v životě poznala.

Když se mě zeptáte, jak na mě Vladimiro jako na jednu z mnoha Kubánců, kteří zaklepali na jeho dveře, působí, je pro mě jedním z těch lidí, kteří přitahují ostatní svojí tajemnou aurou viditelnou lidem, kteří s ním jednají upřímně.

Jedním z důvodů, proč jej tak obdivuji, je fakt, že se nikdy nestyděl za to, že jeho otec byl komunista v první linii, což bylo v té pohnuté a nejisté době jediným známým způsobem, jak bojovat za sociální spravedlnost.

Morální a občanské zásady Vladimirova otce Blase jasně vystihuje příhoda, kterou mi Vladimiro při jedné příležitosti vyprávěl. Když jeho otec v roce 1980 viděl v televizi Fidelem nařízené veřejné zostuzení Kubánců odplouvajících do exilu z přístavu ve městě Mariel, zvedl se rozčileně ze židle a označil to za fašismus. Boj o moc v té staré marxisticko-leninistické straně, jejímž byl představitelem, musel být veden nenásilně.

Lidé jako Vladimiro Roca jsou dnes členy kubánské politické opozice ostouzené a pošpiněné vojenským režimem. Pokud on sám něco dluží kubánské revoluci, ona jemu dluží daleko více, a on dobře ví, proč to říkám.

A protože se ráda dívám dále do budoucnosti, nepochybuji o tom, že Vladimiro Roca, bystrý, výmluvný a přizpůsobivý člověk, dříve nebo později dosáhne toho, co si předsevzal. Žádná výzva není příliš velká pro lidi, jako je on, společenské, přátelské, zapálené, vytrvalé a hrdé na to, jací jsou.

Jak mi sám řekl, teprve ve vězení, kde strávil pět let za to, že podepsal jeden z nejodvážnějších a nejcennějších opozičních dokumentů nazvaný Vlast patří všem, přišel na to, že svůj boj nevede proti vojákům, kteří jej hlídali, proti lidem, kteří se nechali polapit diktaturou, úředníkům, policistům, členům Výborů na obranu revoluce, soudcům nebo prokurátorům či dokonce proti vlastním spoluobčanům, ale prostě a jednoduše proti starým diktátorům, protože právě ti nesou odpovědnost za absenci politického dialogu, za neúspěch pět desetiletí trvajícího socialismu, za tolik opěvovaného „nového člověka“, za krach hospodářství a za stále se prohlubující krizi morálních a občanských hodnot naší společnosti, kterou si tolik lidí přeje opustit.

To, že dokázal najít viníka a beze strachu jej označit, je důvodem, proč Vladimiro Roca, který už není tak mladý jako dříve, kdy v nebeských výšinách řídil letadla, dokáže stále s velkou vitalitou řídit skupinku přátel, kteří věří, že ostrov, jenž je jejich domovem, bude jednoho dne svobodný.

Pokud bude mít Vladimiro v roce 2020 vlastní politickou stranu, Kuba bude lepším místem pro život.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tania Diaz Castro | úterý 7.1.2014 14:50 | karma článku: 18.40 | přečteno: 1325x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Bálek

Probudí se levice?

V poslední době jako by se na nás hrnuly samé nepříjemné věci. Napadá mě například zdražení jízdného, a to i pro důchodce a studenty a mnoho dalšího.

31.5.2023 v 14:49 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 179 | Diskuse

Lucie Tučková

Pane Lacino, nemám dům se zahradou, chci jenom kvalitní vzdělání pro své děti!

Jsem máma dvou dětí, z nichž jedno půjde v září do školky a druhé příští rok čekají přijímačky na střední školu. Jaký stres to s sebou přináší, asi nemusím zmiňovat. Když slyším komentáře politiků, otevírá se mi kudla v kapse.

31.5.2023 v 11:34 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 2865 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Česká infrastruktura není koncipována na akvizici poslední verze Leoparda

Na výstavě IDET 2023 v Brně byl poprvé představen MBT Leopard 2A8. Ministerstvo obrany oznámilo, že chce objednat až 77 těchto tanků. Do jaké míry si je MO vědomo, že konstrukce našich mostů na jejich váhu nestačí?

31.5.2023 v 11:34 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 631 | Diskuse

Vilém Barák

Pořád se bojíme Ruska

Podvědomě stále odmítáme právo Ukrajiny na reciprocitu způsobu vedení vojenských operací a na používání stejně účinných zbraní. A všechna čest výjimkám, kdo se nedá ovlivnit. Nelze ale boxovat s jednou rukou za zády.

30.5.2023 v 16:40 | Karma článku: 23.51 | Přečteno: 441 | Diskuse

Jan Ziegler

Drony v Moskvě, ukrajinský terorismus? Spíš ruská provokace

Tak prý drony trefily v ruském hlavním městě dvě obytné budovy. Celé je to však nějaké divné, jaký by z toho Ukrajinci měli užitek? Nebo je ruská protivzdušná obrana opravdu tak katastrofálně děravá.

30.5.2023 v 11:21 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 285 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2050

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...