Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Vladimiro Roca svoji sociálně demokratickou stranu založí

7. 01. 2014 14:50:56
V roce 2020 snad bude Kuba svobodná a politické organizace a strany v opozici budou moci zaujmout místo, které jim podle práva náleží. Vladimiro Roca je jedním z těch, kteří se jako první postaví do fronty, aby zaregistroval svoji sociálně demokratickou stranu. Projekt, o kterém sní už více než dvacet let, se tak stane skutečností.
Tania Díaz Castro a Vladimiro Roca
Tania Díaz Castro a Vladimiro Roca

Svoji osobnost a povahu člověk zdědí doma. Vladimiro má svoji osobnost a povahu po otci, který pracoval jako švec ve městě Manzanillo a byl jedním z nejprostších a nejsrdečnějších lidí, které jsem v životě poznala.

Když se mě zeptáte, jak na mě Vladimiro jako na jednu z mnoha Kubánců, kteří zaklepali na jeho dveře, působí, je pro mě jedním z těch lidí, kteří přitahují ostatní svojí tajemnou aurou viditelnou lidem, kteří s ním jednají upřímně.

Jedním z důvodů, proč jej tak obdivuji, je fakt, že se nikdy nestyděl za to, že jeho otec byl komunista v první linii, což bylo v té pohnuté a nejisté době jediným známým způsobem, jak bojovat za sociální spravedlnost.

Morální a občanské zásady Vladimirova otce Blase jasně vystihuje příhoda, kterou mi Vladimiro při jedné příležitosti vyprávěl. Když jeho otec v roce 1980 viděl v televizi Fidelem nařízené veřejné zostuzení Kubánců odplouvajících do exilu z přístavu ve městě Mariel, zvedl se rozčileně ze židle a označil to za fašismus. Boj o moc v té staré marxisticko-leninistické straně, jejímž byl představitelem, musel být veden nenásilně.

Lidé jako Vladimiro Roca jsou dnes členy kubánské politické opozice ostouzené a pošpiněné vojenským režimem. Pokud on sám něco dluží kubánské revoluci, ona jemu dluží daleko více, a on dobře ví, proč to říkám.

A protože se ráda dívám dále do budoucnosti, nepochybuji o tom, že Vladimiro Roca, bystrý, výmluvný a přizpůsobivý člověk, dříve nebo později dosáhne toho, co si předsevzal. Žádná výzva není příliš velká pro lidi, jako je on, společenské, přátelské, zapálené, vytrvalé a hrdé na to, jací jsou.

Jak mi sám řekl, teprve ve vězení, kde strávil pět let za to, že podepsal jeden z nejodvážnějších a nejcennějších opozičních dokumentů nazvaný Vlast patří všem, přišel na to, že svůj boj nevede proti vojákům, kteří jej hlídali, proti lidem, kteří se nechali polapit diktaturou, úředníkům, policistům, členům Výborů na obranu revoluce, soudcům nebo prokurátorům či dokonce proti vlastním spoluobčanům, ale prostě a jednoduše proti starým diktátorům, protože právě ti nesou odpovědnost za absenci politického dialogu, za neúspěch pět desetiletí trvajícího socialismu, za tolik opěvovaného „nového člověka“, za krach hospodářství a za stále se prohlubující krizi morálních a občanských hodnot naší společnosti, kterou si tolik lidí přeje opustit.

To, že dokázal najít viníka a beze strachu jej označit, je důvodem, proč Vladimiro Roca, který už není tak mladý jako dříve, kdy v nebeských výšinách řídil letadla, dokáže stále s velkou vitalitou řídit skupinku přátel, kteří věří, že ostrov, jenž je jejich domovem, bude jednoho dne svobodný.

Pokud bude mít Vladimiro v roce 2020 vlastní politickou stranu, Kuba bude lepším místem pro život.

Autor: Tania Diaz Castro | úterý 7.1.2014 14:50 | karma článku: 18.40 | přečteno: 1325x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 132 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 178 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 467 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 37.56 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...