Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Poslední Sputnik na Kubě

20. 03. 2014 12:35:19
Poslední vydání sovětského časopisu Sputnik, které bylo v prodeji na Kubě, bylo vydání z listopadu 1988. Fidel Castro se nad ním tenkrát pořádně rozčílil. V čísle byl uveřejněn rozsáhlý článek Jelizavety Dabrinové, ve kterém líčí podrobnosti z posledních let života Vladimira Iljiče Lenina, z doby, kdy byl nemocný, a hovoří o závěti, ve které Lenin uvedl důvody, proč by měl Josef Stalin odstoupit z funkce generálního tajemníka Ústředního výboru. Prakticky jsou zde předloženy důkazy o tom, že smrt bolševického vůdce mohla uspíšit jedna hádka mezi Stalinem a Leninovou manželkou.
Poslední Sputnik na Kubě
Poslední Sputnik na KuběTania Díaz Castro

Časopis Sputnik nazvaný podle družice, kterou Sověti vyslali na oběžnou dráhu v roce 1957, přežil pouhých 24 let. Po rozpadu Sovětského svazu byla jeho redakce už v roce v roce 1991 s konečnou platností uzavřena. Sputnik je považován za protiváhu slavného amerického Reader’s Digest. Ačkoli se vydával v sedmi jazycích, dováželo jej pouze málo zemí. Mohla za to především špatná kvalita článků a hrozná úroveň jejich překladů.

S příchodem perestrojky a glasnosti se Sputnik k překvapení mnohých přeměnil v tiskovinu, kterou všichni vyhledávali, aby se dozvěděli pravdu o tom, co se v Sovětském svazu děje.

Na jeho stránkách se začala objevovat témata, která by sovětští komunisté nikdy neschválili: represe disidentů, omezování svobody běžných občanů říkat, co si myslí, důvody sovětských invazí, nekvalitní produkty, hospodářské potíže, zakázané filmy, komunistická byrokracie atd.

V tehdejším kubánském tisku se psalo, že když Fidel Castro v čísle 11 časopisu Sputnik uviděl barevnou fotografii Michaila Gorbačova, jak 30. května 1988 seděl v Kremlu s Ronaldem Reaganem, v hlavní kanceláři Ústředního výboru Komunistické strany Kuby létaly blesky.

Jedním z prvních rozhodnutí, jež přijal poté, co začal tušit, že dojde k rozpadu SSSR, bylo, že dal sestavit soupis jedlých rostlin, „pro případ, že dojde k válce a nebude co jíst“ a schválil 28 úsporných opatření za účelem snížení devizových výdajů.

Nový postoj byl ve Sputniku zcela jasný: Castrovský režim by si měl své hospodářské problémy vyřešit sám bez vnější pomoci. O bratrskou pomoc z Moskvy navždy přišel.

Dne 4. srpna 1989 zveřejnil kubánský vládní deník Granma článek nazvaný Bezodkladné rozhodnutí, ve kterém se uvádí důvody, proč časopis Sputnik na Kubě zmizel z distribuce. Přitom časopis, který v té době nejvíce vyhledávali kubánští bojovníci za svobodu, už nebyl k dostání od listopadu předchozího roku.

Autor: Tania Diaz Castro | čtvrtek 20.3.2014 12:35 | karma článku: 11.33 | přečteno: 489x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 806 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 191 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 448 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...