Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

První svobodné noviny na Kubě

28. 08. 2014 16:25:25
Byla to snad skupina pomatenců? Nenapravitelných romantiků? Extravagantních snílků? Lidí, kteří si vzali do hlavy, že dokážou nemožné?
Kubanské statní deník Granma
Kubanské statní deník Granma

Byla to skupina Kubánců, kterým nechybělo odhodlání a odvaha, umíněnost a láska ke svobodě a kteří se pokusili založit noviny, které by poukazovaly na porušování lidských práv na Kubě.

Kubánská strana za lidská práva (Partido Pro Derechos Humanos de Cuba, PPDHC), kterou zastupovali, byla založena 20. července 1988. Jediné, co jí scházelo, byl tištěný komunikační kanál, jednoduchá ručně tištěná a tajně vydávaná tiskovina o třech nebo čtyřech stránkách.

Rodina Gonzálesových bydlela v malém bytě do vnitrobloku ve starém činžáku na rohu ulic Reina a Lealtad. Manželé Lidia a Manuel s dvacetiletou dcerou Isis a šestadvacetiletým synem Manolitem patřili mezi poctivé a skromné pracující.

V roce 1980 přijeli na peruánské velvyslanectví, protože chtěli okusit svobody v USA, avšak byli oklamáni, opuštěni a Castrovský tisk na nich nenechal nit suchou. Později se všichni čtyři stali členy PPDHC a pustili se do sbírání podpisů, aby Castra přinutili k vyhlášení referenda. Zapsali se do dějin jako neúnavní aktivisté v řadách nenásilné opozice.

Za hudby z rádia, která měla přehlušit neustálé úhozy do psacího stroje, se tato rodina a několik dalších aktivistů pustilo do psaní novin nazvaných Franqueza (upřímnost), určených nejen k distribuci mezi desítky stávajících členů strany, ale také pro obyvatele a návštěvníky Havany.

Duchovním otcem projektu byl psychiatr Samuel Martínez Lara, který o několik let později zemřel v exilu. Tento muž projekt zaštítil svým jménem a vynaložil veškerou energii na to, aby noviny mohly vycházet.

V prosinci roku 1988 se mi jeden výtisk Franqueza dostal do ruky v cele ženské věznice v Manto Negro. Četla jsem si jej a zároveň nemohla uvěřit svým očím. Mí spolubojovníci se konečně odvážili zajistit pro stranu vlastní komunikační médium, aby se na Kubě nepublikovalo pouze to, co schválí Fidel Castro, jak tomu na Kubě bylo a je nadále.

Každý si dokáže představit, co taková opovážlivost rozpoutala. Během několika dní se Lidia s manželem a synem Manolitem ocitli ve vězení. Lidia byla mojí spolubydlící na cele. Po odpykání nespravedlivého trestu za údajný přečin šíření nepřátelské propagandy odešli do exilu do Miami.

Ten na dvakrát složený list bílého papíru nadepsaný Franqueza byl něčím, co Fidel Castro nemohl snést. Ve svém projevu z 26. července 1988 to řekl jasně: „Na Kubě netolerujeme kapesní politické strany ani tisk, který není tiskem lidu.“

Bylo ale nutné prolomit alespoň trhlinku do skály, ukázat diktátorovi, že na Kubě žijí lidé, kteří mají odvahu a že nemá žádné právo mít vždy první i poslední slovo.

A čas nám dal za pravdu.

Autor: Tania Diaz Castro | čtvrtek 28.8.2014 16:25 | karma článku: 12.34 | přečteno: 365x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 129 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 176 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 37.46 | Přečteno: 1030 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 489 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...