Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Kam se poděla „Modrá fretka“?

8. 09. 2014 12:36:00
Pro ty, kteří to nevědí, byli živnostníci, drobní obchodníci nebo řemeslníci pracující na sebe, kterým se u nás říká „žvanilové“, v průběhu posledního půlstoletí hospodářského chaosu na Kubě dočasně tolerováni, a to tehdy, když castrovskému režimu začínalo téci do bot. Pak zase, když se usoudilo, že jsou nepotřební, zmizeli jako mávnutím kouzelného proutku.

CubaRaw

Těch 455 tisíc živnostníků, kteří se letos během prvních měsíců roku zaregistrovalo, by se mělo podívat, jak dopadla Modrá fretka, restaurace, která v letech 1997 až 2008 fungovala na ulici Humboldt v havanské čtvrti Vedado.

Nedlouho po jejím otevření jsem si vychutnávala vynikající jídlo, které se zde vařilo, a rozmlouvala s jejím mladým majitelem, Juanem Carlosem Fernándezem. Zeptala jsem se ho, co si myslí o tom, že vláda nové drobné obchodníky označuje za živnostníky pracující na sebe. Shodli jsme se na tom, že se jedná o pejorativní označení, kterým se mají odlišit od státních obchodníků, kteří byli považováni za ty opravdové, ačkoli jejich služby nestály za nic. „Všimněte si, že soukromým restauracím také říkají hostince, protože to podle nich vůbec žádné restaurace nejsou,“ řekl mi tenkrát Juan Carlos.

„Modrá fretka“ byla v těch letech jednou z malých restaurací, kam chodilo nejvíce lidí. Byla obklopená hotely pro turisty a tak úspěšně jim konkurovala, že před ní na chodníku den co den turisté stávali fronty, aby mohli ochutnat, jaké zázraky dokázal Juan Carlos vykouzlit z ryb, kuřete, mořských plodů, hovězího nebo tradičních italských receptů.

Ačkoli kontroly, které do restaurace přicházely až třikrát měsíčně po více než deset let, nikdy nezjistily žádný prohřešek, v roce 2008 čekala Juana Carlose Fernándeze katastrofa, která je příznačná pro totalitní režimy. Přišel o všechno a na dlouhá léta ho zavřeli do vězení. Prohřešil se tím, že byl ve svém podnikání úspěšný.

Před soudem ho kritizovali i za to, že se znal s nejlepšími malíři té doby, koupil dům pro svoji matku a nebo si cestoval do zahraničí, prostě za to, že se mu vedlo lépe, než ostatním.

Netuším, kde skončil tento mladý obchodník, s nímž jsem mluvila jen jednou, a přesto na něj nezapomenu. Dobře si pamatuji, že když jsme spolu tenkrát mluvili, uvědomila jsem si, že ačkoli si v podnikání počínal velmi chytře, netušil ještě, že ze dne na den se z kamenů, po kterých kráčíme, mohou stát žhavé uhlíky a že na Kubě, která stále patří Fidelu Castrovi, Kubánci o lepším životě snít nesmějí.

Autor: Tania Diaz Castro | pondělí 8.9.2014 12:36 | karma článku: 11.43 | přečteno: 370x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 810 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 191 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 448 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...