Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Zázračné houbičky

16. 10. 2014 16:05:55
Každý na Kubě zná čínské houbičky na nádobí, které jsou zastaralé a nekvalitní, a protože se patrně nikde jinde na trhu neuplatnily, prodávají se kubánské vládě.

Nechápu, jak je možné, že se ještě stále nenaučili vyrábět houbičky na nádobí. Anebo k nám snad posílají ty nepovedené? Celá léta vyhazuju peníze pokaždé, když si balíček čínských houbiček koupím. Při prvním mytí se rozlepí a po čtvrtém se změní v něco, co se jen těžko popisuje.

Číňané sice možná vynikají v houževnatém potírání disidentů milujících svobodu, ale já se ptám, jak se mohli stát světovou hospodářskou velmocí, když ani neumí vyrobit houbičku na nádobí? Proč ty jejich továrny nevyrobí nic pořádně? Chybí jim snad na ně suroviny?

Během prvních třiceti let vlády Fidela Castra, v době, kdy houbičky na nádobí neuměli vyrobit ani v SSSR nebo nám je nechtěli poslat, vystačili jsme si na Kubě s kusem tlustého lana. Pak lana zmizela, tak jsme začali používat hadříky nebo kousky mořské houby, když se nám je náhodou podařilo sehnat u nějakého rybáře.

Sehnat něco na mytí nádobí se tak stalo doslova noční můrou, do chvíle, kdy se objevily čínské houbičky, které se musely sešít, aby během prvního dne používání zcela neztratily tvar.

Ale před několika dny, jaký to zázrak, ta Evropská unie, dostal se mi do rukou balíček tří houbiček pocházejících ze Španělska, na které jsem, pravda, zpočátku pohlížela s nedůvěrou.

Další den jsem bez přehnaného očekávání, protože už jsem přišla o veškerou naději, vzala houbičku, dvouvrstvou, stejně jako ty čínské, do ruky a přišla jsem na to, že se nerozlepuje. „Rozlepí se zítra,“ řekla jsem si v duchu.

Avšak další den se také nerozlepily ani neztratily tvar. Ten zázrak nám snad poslalo samo nebe! Zázračné houbičky vyrábějí v Katalánsku, ve firmě Multy Abrasponge, S.L. ve městě Montmeló poblíž Barcelony. Je to pobočka holandské firmy.

Dceři jsem tenkrát řekla, že nejlepší z celého balíku, který mi poslala z Toleda a který obsahoval ty nejúžasnější pochoutky, které na Kubě už půl století nenajdete, byly holandské houbičky na nádobí.

Nyní již snad chápete, proč jsem tomuto výrobku věnovala článek. Vždyť čínské houbičky, které jsem musela používat po celá ta léta Castrovy vlády, mě stály tolik peněz a nervů pokaždé, když se mi rozlepily v ruce!

Autor: Tania Diaz Castro | čtvrtek 16.10.2014 16:05 | karma článku: 15.53 | přečteno: 1238x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí z 13. týdne

Americká centrální banka na rozdíl od té evropské zpomaluje při zvedání úrokových sazeb. Je opravud evropský bankovní trh odolnější než ten americký?

27.3.2023 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Boj o důchody – prohra pro všechny

Vláda se rozhodla dosáhnout nápravy státních financí prostřednictvím změny zákonné valorizace důchodů, a tím snížení životní úrovně důchodců. Důchodci prý stejně volí populisty, takže žádná škoda. Alespoň tak to ve zkratce vypadá.

24.3.2023 v 8:16 | Karma článku: 42.02 | Přečteno: 4301 | Diskuse

Tomáš Flaška

Takhle ty důchody nevyřešíme

Už asi 30 let přešlapujeme na místě. O důchodové reformě se mluví, diskutuje, ale skutek utek. A teď už se státní finance, a tím i důchodový systém, řítí do kytiček tempem přímo raketovým. Kdo za to může?

23.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 814 | Diskuse

Eva Kislingerová

Empiricky potvrzeno: Regulace inflaci nezastaví

Už je na čase, aby se mnozí „inovátoři“ omluvili klasickým ekonomům a na základě zcela zdrcujících důkazů, které poskytuje realita, uznali: Mýlili jsme se, inflace je skutečně funkcí měnové zásoby a nelze ji srazit regulacemi.

23.3.2023 v 12:38 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 457 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Buď inflace, nebo banky

Podle posledních dat se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu výrazně zhoršila. Uvedl to německý hospodářský institut ZEW.

22.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 44.17 | Přečteno: 10222 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...