Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Havanští kejklíři

31. 12. 2014 23:45:33
Jsou to naši novodobí kejklíři. I když žijí v 21. století, jsou symbolem kastrovského socialismu, který se na Kubě drží zuby nehty. Podobají se potulným umělcům, kteří se poprvé objevili v Evropě, kde se ve středověku živili tím, že se starali o zábavu na náměstích a veřejných prostranstvích.

Najdete je ve staré Havaně. Nejčastěji mezi zahraničními turisty, kteří je sledují se zjevnou směsicí zvědavosti a soucitu.

Zpívají a tančí, dávají na odiv své barevné kostýmy a vezmou za povděk hltem rumu i mincí kterékoli z měn, které jsou na Kubě v oběhu. Někteří, a proč ne, se dokonce věnují poezii nebo prodávají domácí sladkosti.

Tito lidé se objevili s příchodem takzvaného „zvláštního období v době míru“, které vyhlásil Fidel Castro poté, co došlo k pádu Berlínské zdi, Gorbačov zvedl telefon a zavolal známému představiteli opozice Andrejovi Sacharovi a hlavy Leninových soch se po úderu kladivem skutálely na zem.

Ještě více kumštýřů se však vyrojilo ve chvíli, kdy Kuba přešla na dvojí měnu, kdy kubánské peso, ve kterém lidé dostávají výplaty, přestalo platit v nejlépe zásobovaných obchodech. Bylo to právě tehdy, kdy se bezpočet Kubánců proměnil v kejklíře, lépe řečeno, právě tehdy si uvědomili, že když zapojí své skromné umělecké nadání, mají šanci na teplou večeři.

Někteří lidé je mají za šejdíře, protože skutečným talentem neoplývají. Jiní se k nim staví shovívavě. Z daleka je zřejmé, že jde o skromné a veskrze obyčejné lidi, kteří by se jako vrhači nožů, provazochodci, krotitelé zvířat nebo skuteční trubadúři neuživili.

Zpívají, jak nejlépe umí, tančí, jak se to naučili doma, schází jim repertoár a nedokáží ani imitovat slavné osobnosti z televize. A v žádném případě by nedokázali vyprávět příběhy o hrdinských činech Alexandra Velikého, Cida nebo Fidela Castra, protože je neznají.

Jejich umění je plebejské, proto je nikdo nezve do světa politiky a panovnického dvora k pobavení generálů a králů. Jejich skoro bosé nohy nevkročí ani do blízkosti honosných rezidencí zmizelé třídy, která dnes znovu vzniká.

Smířeni s osudem putují ulicemi staré Havany a tuto památkově chráněnou oblast oživují po svém a zcela nezávisle jak nejlépe dovedou.

Mezi havanskými kejklíři se najde ode všeho: stařenka s turbanem a orlím nosem, která za dolar prodává svůj nejlaskavější úsměv, jiná, která se tahá s oltářem, světicí a vším, co uveze, nebo pán, který na kole vozí dvě štěňata, zabalená, aby jim v letošním studeném prosinci nebyla zima.

Autor: Tania Diaz Castro | středa 31.12.2014 23:45 | karma článku: 8.66 | přečteno: 335x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 809 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 191 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 448 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...