Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Pocta mladému kubánskému novináři

16. 10. 2015 18:15:05
Podle dávné čínské moudrosti jsou lidé, kteří se narodili v roce psa, bytostmi obdařenými dobrosrdečnou povahou a vznešenou osobností.

Odelín Alfonso (Tania Díaz)

Takto Číňané popisují tu ctnostnou bytost, která životem prochází s velkým smyslem pro povinnost, velkou loajálností a odvahou. A právě takový je i Odelín Alfonso Torna, nezávislý novinář, který se narodil v roce 1970, v roce psa dle čínského horoskopu.

Odelín mi vypráví, že i přes jeho silný pocit loajality ke kubánské společnosti se v něm 5. srpna 1994 něco zlomilo a najednou prozřel. Bylo to ve chvíli, když mu jeho nadřízení dali úkol, který v danou chvíli nemohl splnit. V té době pracoval jako četník Revolučních ozbrojených sil v obci Managua. Spolu se skupinou dalších kolegů měl nastoupit do dodávky a odjet do Havany, kde tisíce lidí proudily ulicemi a požadovaly svobodu odejít ze země a při tom skandovaly: „Pryč s Fidelem!“ Bylo to slyšet úplně všude. Úkolem Odelína a jeho kolegů bylo zakročit proti demonstrantům silou.

„A to jsem nemohl udělat. Prostě jsem nemohl,“ vypráví mi Odelín.

Proč nemohl, to je zřejmé. Žádný Kubánec, když se nad tím trochu zamyslí, nemá bratrovražedné sklony, i přesto, že se Fidel Castro po dlouhé roky snažil lid proti sobě poštvat a rozdělit ho na revolucionáře a spodinu pomocí dobře známých aktů veřejného zavržení.

Odelínovi bylo onoho 5. srpna 1994 23 let. Takzvaná Kubánská revoluce v ten den přišla o odvážného mladíka, podobně jako přišla a přichází o tolik dalších, pro něž jsou praktiky totalitní diktatury nepřijatelné.

Odelín vypráví dál o tom, jak jej zklamání a úzkost z toho, že jeho milovaná země místo prosperity upadá, v roce 2005 přivedly skrze internetový portál CubaNet k dráze nezávislého novináře. A tak začal psát, ze srdce, skromně a poctivě, bez podrazů, z úctou ke svým kolegům.

Během těch nelehkých let, kdy působil v politické opozici v zemi, kde je pocit svobody pouhým přeludem, jej nejvíce podporovala jeho manželka Jacqueline, typická kreolka, jedna z žen, jež svého muže následují do nebezpečí, ačkoli samy se zbraně nechopí. Poskytovala mu však svoji podporu a dodávala důvěru, a zároveň jej upozorňovala na chyby, kterých se mohl dopustit, protože, dle jejích vlastních slov, „žádný muž, ať ho milujeme sebevíc, není dokonalý“.

Možná, že největším Odelínovým nedostatkem byla jeho oddanost přátelům. Přineslo mu to nejedno trápení. Našli se tací, kteří jeho dobroty a mírnosti zneužili. Právě proto mu také věnuji tento článek.

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 16.10.2015 18:15 | karma článku: 6.64 | přečteno: 142x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Dvě poznámky k rozhlasovému podcastu s Irenou Kalhousovou

Server iROZHLAS zveřejnil 7. 3. 2023 v informaci o podcastu Vinohradská 12 obsáhlý rozhovor s naší přední odbornicí na Izrael Irenou Kalhousovou o aktuální situaci v této zemi. Řeč přišla i na útok v Huwaře.

7.3.2023 v 22:26 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 237 | Diskuse

Martin Vlasák

Intenzita negativních zpráv v médiích narůstá, je třeba tomu nepodléhat

Samozřejmě, nejde žít izolovaně v jakési mediální bublině bez informací, ale je třeba negativním zprávám čelit a najít si způsob, jak je vstřebávat

7.3.2023 v 11:18 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Stesky toužící koncesionářky

Dát si v neděli večer Kurz manželské touhy v podání veřejnoprávní televize, která nám i děkuje, že si tohle platíme, přiměje našince i k pokusu o ne zrovna vlídnou recenzi. Naštěstí vše zachraňuje všímavá autistka.

6.3.2023 v 8:48 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 622 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když je řeč o Československu

Ano, kdykoli je země, v níž jsem se narodil, zmíněna v zahraničních médiích, zpozorním. Naposledy 2. března. Web listu The Jerusalem Post zveřejnil článek „US-Israel ties have gone from strength to strength since 2001“.

4.3.2023 v 12:52 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 303 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslouchal Jaromír Soukup Hlas Ameriky v polštině?

V pondělí sedmadvacátého února kolem půl deváté večer jsem při přepínání televizních programů narazil na stanici Barrandov na multimoderátora Jaromíra Soukupa a jeden z jeho nevím kolika pořadů.

27.2.2023 v 22:47 | Karma článku: 20.84 | Přečteno: 640 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...