Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Deník Granma zatajoval zločiny J. R. Videly

19. 11. 2015 19:17:24
Deník Granma nedávno oslavil 50. narozeniny své bouřlivé a pohnuté existence. I přesto, že má jen pár stránek, je na ulicích těžko k dostání. Jeho hlavní šéf, nepřítomný diktátor Fidel Castro, mu stále každý den věnuje svou pozorno

i když je u toho posazený v kolečkovém křesle dobře upevněném k podlaze, aby se nepřevrátilo, v pohodlí své luxusní rezidence známé jako Nultý bod, kterou ale na mapě Havany nenajdete.

Ředitel deníku u příležitosti tohoto výročí nedávno v televizi kategoricky prohlásil, že deník Granma nikdy neuvedl jedinou lež. Pan Pelayo Terry se nespletl. Deník Granma opravdu nikdy neuvedl jedinou lež. Uvedl jich totiž tisíce a také tisíce věcí zamlčel.

Pojďme zmínit jeden starý nezapomenutelný příběh.

V pátek 9. října, byl v deníku Granma publikován článek o Augustovi Pinochetovi, poté, co se z odtajněných dokumentů zjistilo, že čilský diktátor v roce 1976 poslal na smrt bývalého socialistického ministra zahraničí Orlanda Leteliera.

Hledala jsem tedy ve svém archivu, co se v deníku Granma publikovalo v souvislosti s latinskoamerickými diktaturami v těchto letech, a k mému údivu se vůbec nikde nezmiňuje diktatura Jorgeho Rafaela Videly v Argentině. A už vůbec se nezmiňují jeho velmi četné zločiny a tisíce mrtvých, které měl na svědomí.

Hledala jsem dále a jaké bylo mé překvapení, když jsem narazila na zajímavý článek přední argentinské novinářky Claudie Peiró publikovaný na jejím blogu 25. března 2011, do kterého zahrnula i svůj rozhovor s Martínem Guevarou, synovcem známého hrdiny Che Guevary, který na základě vlastního svědectví vysvětluje, jak velmi blízký si byl Fidel Castro s Jorgem Videlou a de facto i jeho režimem nastoleným 24. března 1976.

Díky této rozsáhlé a velmi fundované práci Claudie Peiró se dozvídáme, že Fidel Castro nejenom zatajoval Videlovy zločiny, ale také mu na mezinárodní scéně poskytoval diplomatickou podporu, čímž zabránil tomu, aby byla Argentina odsouzena za masivní porušování lidských práv.

Vděčný Videla zase na oplátku nařídil svým představitelům v OSN, aby hlasovali proti jakémukoli odsouzení havanského režimu.

Tímto způsobem, vysvětluje argentinská novinářka, „bylo celé Hnutí nezúčastněných zemí komplicem argentinské diktatury,“ a to díky Fidelu Castrovi.

Kolegyně Peiró také poukazuje na to, že v prohlášeních Gabriela Salvii, předsedy Centra pro otevřenost a rozvoj Latinské Ameriky (CADAL) z roku 2011 se tvrdí, že „by se mělo po Fidelu Castrovi požadovat vysvětlení, protože jestliže Pinochetova diktatura byla v Ženevě odsouzena, diktatura v Argentině byla díky kubánské intervenci před mezinárodním odsouzením uchráněna.“

Synovec Che Guevary v článku vše vysvětluje a vzpomíná si, že když byl uprchlíkem na Kubě, Fidel o tisících zločinů nařízených Videlou neříkal nic a mlčel také jeho tisk.

Deník Granma zamlčel mnoho věcí, které se týkaly významných událostí. Je zbytečné ptát se současného ředitele, proč tento fakt zatajil. Stejně jako předchozí ředitelé je pouhým zaměstnancem deníku. Odpovědět by nám měl jeho vlastník.

Autor: Tania Diaz Castro | čtvrtek 19.11.2015 19:17 | karma článku: 10.52 | přečteno: 280x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 132 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 178 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 467 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 37.56 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...