Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Pokoutní prodavačka Evarista

13. 04. 2016 12:06:45
Už několik měsíců se chystám napsat článek o staré Evaristě, která se v kubánské televizi proslavila v roli pokoutní prodavačky.

Herečka Aris Teresa Bruzos Núñez, která Evaristu ztvárnila, mi připomíná Eloísu Álvarez Guedes, dlouholetou protagonistku – již od roku 1953 – chudé venkovanky Simplicie, prosté babky věrně symbolizující obyčejnou společnost.

Ke ztvárnění těchto dvou rozdílných postav venkovanek nemusely Aris ani Eloísa oplývat komediantským talentem. Ani jedna z nich nestudovala herectví, přesto si však získaly srdce mnoha kubánských diváků.

Aris Teresa Bruzos Núñez působila jako učitelka a ředitelka na několika školách. Nikdy by ji nenapadlo, že by mohla být herečkou nebo dokonce hrát v humorném pořadu jako Vivir del Cuento. V pořadu, kde si hlavní postava, starý Pánfilo, věčně stěžuje na chudobu a těžkosti, jež musí dnes a denně překonávat, aby si mohl jednou za měsíc dopřát sklenici mléka či rybu.

Můžeme tedy tento pořad považovat za analogii skutečného kubánského života či zrcadlo národa, který se naučil smát i vlastnímu utrpení?

I kdyby Aris v roli Evaristy skončila už zítra, s celým tím kšeftováním a handlováním, tedy jedinou možností jak přežít v zemi, kde plat i důchod mizí jak pára nad hrncem, navždy už zůstane tou stařenou naklánějící se Pánfilovi do okna ve snaze mu něco pokoutně prodat.

Nepředstavuje snad Evarista nevědomky politováníhodný osud země žijící v nekonečné hospodářské noční můře? Není živoucím důkazem, že politika prosazovaná Ústředním výborem Komunistické strany se ukázala jako naprosto neúspěšný model?

Evarista bezpochyby je věrným obrazem národa nacházejícího se v trvalé hospodářské krizi. Je také věrným obrazem společnosti zanechané desítky let bez prostředků vinou těch, kteří jí vládli déle než půl století podle stejného receptu, aniž by kdy dosáhli úspěchu.

Před časem publikovali článek o Evaristě i v oficiálním deníku Granma. Předběhli mě, ale na tom nesejde. Autorka článku, studentka žurnalistiky se umně přizpůsobila normám Castrovy cenzury a zcela opomněla zmínit, co tato stařena ve skutečnosti symbolizuje: tu nejpolitovánějšíhodnou, nejžalostnější a nejbídnější postavu Kuby Fidela Castra.

Autor: Tania Diaz Castro | středa 13.4.2016 12:06 | karma článku: 9.17 | přečteno: 202x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Štěpánka Bergerová

Lov lítačky za jízdy?

„Za jízdy se držte a netelefonujte nahlas...“ byl nadpis článku na iDNES, který pojednával o osvětové kampani pro vhodné chování pasažérů emhádé ...

28.3.2023 v 19:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Karel Trčálek

Marek Benda musí být ústavním soudcem! Naše liberální společnost mu to dluží!

Představte si, stejně jako John Lennon, že jako ústavní soudce působí někdo, kdo je zavilým odpůrcem stejnopohlavních manželství. To by levičáci kvičeli!

28.3.2023 v 17:57 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 110 | Diskuse

Radim Polášek

Vysokoškolský profesor přece nebude brát méně než učitelka na základní škole!

Platí, kolik který člověk na jaké pozici bere, tak to určuje, jak zaměstnavatel vidí tu praci, kterou dělá, důležitou. A asi se všichni shodneme, že vysokoškolský profesor dělá důležitější práci než ta učitelka na základní škole.

28.3.2023 v 14:59 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 470 | Diskuse

Jan Pražák

Poctivý rovná se hloupý?

„Honzo, už se ti někdy v životě stalo, že ses zastyděl za to, že jsi byl poctivej?“ Položila mi Maruška záludnou otázku, jakmile před nás v pondělí odpoledne postavila servírka v cukrárně kávu se zákuskem.

28.3.2023 v 14:34 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 346 | Diskuse

Ondrej Halama

Český kataster slovenskými očami – čo sú pozemky evidované zjednodušeným spôsobom? § 8 KZ

Pokračujem v čítaní katastrálniho zákona a v porovnávaní so slovenským právom. Tentokrát sa zastavím pri § 8, ktorý predpisuje ako sa majú označiť nehnuteľnosti v listinách určených katastru.

28.3.2023 v 14:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...