Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Smutný úkol majora Valdése

26. 04. 2016 0:00:00
O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.

Jistě by se byl major Ramiro Valdés Menéndez, místopředseda Státní a Vládní rady, cítil lépe, kdyby mohl na Ministerstvu vnitra (které ostatně sám na počátku kubánské revoluce založil) celý život zastávat funkci hlavní, než tu, již mu nedávno, ve věku 84 let, přidělili.

Dnes ale, snad z rozmaru osudu či kamaráda Fidela Castra, pendluje major z jednoho konce ostrova na druhý. Provádí inspekce a kontroluje, jak si vedou jednotlivá odvětví průmyslu a stavebnictví.

Nikdy nefungující nastolený model uvrhl oba sektory do evidentního a trvale katastrofálního stavu, což si může slavný předák snadno ověřit na každé ze svých dlouhých cest. Troufám si tvrdit, že jej vytrestal osud nebo něco podobného. Představuju si, jak se asi při odchodu z navštívených míst cítí poté, co si vyslechl hlášení o „neplnění plánu“, „nekázni“ nebo jiných nedostatcích, překážkách či nevýkonnosti.

Uplynulého 27. února si major Valdés Menéndez vyslechl zprávu, kterou každoročně předkládá vládě obchodní skupina zabývající se stavebními materiály (Grupo Empresarial de Materiales de la Construcción, GEICOM) a otevřeně prohlásil, že „nebylo dosaženo očekávané míry pokroku.“

„Vláda,“ prohlásil Valdés ještě tentýž den, „si musí uvědomit, jakou by měla zastávat roli v řešení problémů, ve kterých se naše země dnes nachází. Na řešení těchto nedostatků se musí aktivně podílet. Zároveň musí vhodně zareagovat na hromadný odchod stavitelů, reálné možnosti v oblasti místní produkce stavebních materiálů, nedostatek disciplíny a nekonzistenci ve výrobních procesech. Toto vše spadá do naší kompetence a přitom se s tím patřičně nevypořádáváme.“

Jak zvláštní. Čtyři dny předtím stál major Valdés v čele oslav pořádaných v síni památníku José Martího na Náměstí Revoluce ku příležitosti 55. výročí Ministerstva průmyslu založeného 23. února 1960 Che Guevarou.

Toho dne za zavřenými dveřmi rozdával medaile a diplomy význačným pracovníkům podílejícím se na průmyslovém rozvoji země. Zvláštní uznání získaly závody založené Che Guevarou, bez ohledu na to, že mnohé nebo téměř všechny již zanikly, protože zavedený model byl již od samého vzniku sektoru katastrofální.

Zmiňovaného 23. února major Valdés nechtěl nebo nemohl říci, že si jeho vláda v průmyslu nepočíná, jak by měla. Učinil tak nicméně o čtyři dny později, v jiné, nepochybně vhodnější, situaci.

Ví, podobně jako celý národ, že regály v obchodech zejí prázdnotou nebo nabízejí zboží jen zahraniční výroby. Ví také, že deník Granma ohlašuje vznik továren, které nakonec nefungují nebo po čase přestanou. To vše i mnohem více ví, přitom ale je to on, kdo je dnes odpovědný za vše, co se v této oblasti v naší zemi děje.

Major Valdés byl první, kdo 26. července 1953 vtrhl ozbrojen do bývalých kasáren Cuartel Moncado, aby provedl jeden z nejtragičtějších a nejvýznačnějších aktů mající největší dopad na naši historii. Překvapivě to byl také on, kdo odsud jako první odešel živý.

Autor: Tania Diaz Castro | úterý 26.4.2016 0:00 | karma článku: 0.00 | přečteno: 62x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Marek Benda musí být ústavním soudcem! Naše liberální společnost mu to dluží!

Představte si, stejně jako John Lennon, že jako ústavní soudce působí někdo, kdo je zavilým odpůrcem stejnopohlavních manželství. To by levičáci kvičeli!

28.3.2023 v 17:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Radim Polášek

Vysokoškolský profesor přece nebude brát méně než učitelka na základní škole!

Platí, kolik který člověk na jaké pozici bere, tak to určuje, jak zaměstnavatel vidí tu praci, kterou dělá, důležitou. A asi se všichni shodneme, že vysokoškolský profesor dělá důležitější práci než ta učitelka na základní škole.

28.3.2023 v 14:59 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jan Pražák

Poctivý rovná se hloupý?

„Honzo, už se ti někdy v životě stalo, že ses zastyděl za to, že jsi byl poctivej?“ Položila mi Maruška záludnou otázku, jakmile před nás v pondělí odpoledne postavila servírka v cukrárně kávu se zákuskem.

28.3.2023 v 14:34 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 286 | Diskuse

Ondrej Halama

Český kataster slovenskými očami – čo sú pozemky evidované zjednodušeným spôsobom? § 8 KZ

Pokračujem v čítaní katastrálniho zákona a v porovnávaní so slovenským právom. Tentokrát sa zastavím pri § 8, ktorý predpisuje ako sa majú označiť nehnuteľnosti v listinách určených katastru.

28.3.2023 v 14:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Josef Nožička

Hodina pravdy českého školství by neměla být jenom o platech

Peníze rozhodně nejsou jediným důvodem, proč se noví lidé do školství nehrnou a na mnohých školách je tak výuka zajištěna v odpovídajícím rozsahu jen díky tomu, že zde setrvává část kantorů i přes svůj důchodový věk.

28.3.2023 v 13:40 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...