Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Svoboda vyjadřování na Kubě

8. 07. 2016 15:04:44
Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.

První krok podnikl v Národní knihovně José Martího v Havaně 14. června 1961, kde se odehrály tři setkání se skupinou kubánských spisovatelů. Na jedné ze schůzek za zavřenými dveřmi se zrodila slavná věta tohoto revolucionáře, jež visí nad hlavami intelektuálů jako Damoklův meč: „V rámci revoluce je možné vše, mimo revoluci nic.“

Slavný dramatik a básník Virgilio Piñera – disident nepřetržitě sledovaný agenty tajné státní policie – se před vrchním velitelem odvážil vyjádřit obavy z velitelových slov. Nebál se samotného Castra, ale tragédie, která podle něj záhy hrozila kolegům spisovatelům. Ještě téhož dne položil dotaz, jak by měl spisovatel psát, pokud je motivem ke psaní jeho vlastní srdce.

V téže době jsme na kubánském nebi – jaká to náhoda, hrozba nebo znamení – poprvé spatřili sovětské bojové letouny MiG připomínjící střážce další prokomunistické diktatury na svobodném kontinentu.

Bylo zjevné, že nová hlava státu se bojí, že svobodu vyjadřování budou využívat zástupci z řad intelektuálů. Ze svá léta v opozici si uvědomil, jak moc jsou média nezbytná ke „zdokonalování“ společnosti.

Cena, kterou Kuba zaplatila, je krajně vysoká. Přišla o mnohé ze svých vzdělaných lidí – pravděpodobně ty nejhodnotnější. Tento čin se do dějin zapíše stejně jako další zločiny diktatury. Zabíjení inteligence, věznění, nucení k útěku nebo ke smrti není totiž nic jiného než zločin.

Naši vzdělaní lidé poznali skutečnou tragédii – od těch, kteří zažili věznice Fidela Castra, přes nucené emigranty až po ty, již mlčí.

Všichni bez výjimky jsou oběťmi systému, ve kterém neexistuje svoboda vyjadřování, kde stále žijeme odsouzeni k jedinému platnému hlasu, kde je nám odpíráno právo na svobodu shromažďování a sdružování.

Uvádím zde jména mnohých z těch, kteří by neměli upadnout v zapomnění:

Spisovatelé věznění ve věznicích Fidela Castra: Jorge Vals, Angel Cuadra, Heberto Padilla, Lina de Feria, Manolo Ballagas, Reinaldo Arenas, Teo Espinoza, René Ariza, José Antonio Zarraluqe, Fernando Velázquez, Reinaldo Bragado, María E. Cruz Varela, Tania Díaz Castro, Raúl Rivero, Manuel Vázquez Portal, Angel Santiesteban a další.

Nejznámější spisovatelé v exilu: Jorge Mañach, Lidia Cabrera, Guillermo Cabrera Infante, Enrique Labrador Ruiz, Gastón Baquero, Heberto Padilla, Belkis Cusa Malé, Manuel Díaz Martínez, Carlos Alberto Montaner, Reinaldo Arenas, Eliseo Alberto, José Lorenzo Fuentes, Jesús Díaz, Norberto Fuentes.

Spisovatelé, kteří byli umlčeni nebo izolováni: Francisco Riverón Hernández, Agustín Acosta, José Yánez, Alberto Rocasolano, Rafael Alcides Pérez, Héctor Zumbado a mnozí další.

Mladí básníci vykořenění v exilu: Eduardo Lolo, Francisco Mesa Rollé, Gladys Zaldívar, José Mario a další.

Spisovatel zastřelený v roce 1971: Nelson Rodríguez, 33 let, autor knihy El Regalo (Dárek), vydané nakladatelstvím Ediciones R v roce 1964, a dalších dosud nepublikovaných děl.

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 8.7.2016 15:04 | karma článku: 18.06 | přečteno: 995x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 158 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 8.82 | Přečteno: 423 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 968 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2049

Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...