Dlouhá historie dengue na Kubě

Historie výskytu nemoci dengue na Kubě je skoro tak dlouhá jako samotné dějiny Castrova režimu. Dle písemných pramenů se tato nemoc vyskytuje na Kubě již dvacet devět let. 30. června roku 1981 státní noviny Granma zveřejnily zprávu o výskytu horečky dengue hemorrágico na ostrově. Ve stejné zprávě se dále píše, že se vylučuje možnost, že by danou nemoc přivezla a dále rozšířila kubánská vojenská jednotka, která se účastnila vojenského tažení v Angole. Fidel Castro za původce nákazy označil Spojené státy americké.

Za nějaký čas, 17. července roku 1981, Spojené státy americké ve spolupráci s Panamerickou zdravotní organizací zaslaly na Kubu na tři sta tun pesticidů za účelem boje s horečkou dengue. O několik dní později téhož roku Fidel Castro v jednom ze svých projevů mířeným, jak jinak, proti Severoameričanům znovu obviňuje USA z rozšíření viru dengue na ostrov svobody a vyzývá ministra zahraničních věcí Isidora Malmierca, aby danou informaci přednesl na valném shromáždění OSN v září 1981.

Krátce předtím  uveřejnila Panamerická zdravotní organizace zprávu, kde se uvádí, že vědci na základě výzkumů potvrdili, že původ nemoci dengue se nachází v oblasti jihovýchodní Asie ve státech Vietnam, Laos, Thajsko atd.

Z minulosti víme, a s tím musí souhlasit i kubánští historici, že během americké okupace ostrova se během krátké doby podařilo zcela vymýtit žlutou horečku a jiné endemické nemoci. Vláda USA vydala nařízení k „očistě“ celé země a to mimo jiné pomocí instalace moderních drenáží do kanalizací, úklidem ulic, vnitřní dezinfikací domů, kanceláří atd.

Naopak u nás na Kubě se během padesátileté vlády Fidela Castra podobný úspěch nedostavil a to přesto, že k nám proudily téměř třicet let finance z bývalého Sovětského svazu. To má za následek skutečnost, že horečka dengue nebyla doposud z ostrova vymýcena, i když 19. listopadu 1981 oficiální tiskové prohlášení ohlásilo konec epidemie. Bohužel to byla jen jedna z dalších lživých informací deníku „Granma“.

Holt, pro Fidela Castra nepatří hygiena a ochrana životního prostředí na Kubě mezi priority. Ve středu jeho zájmu totiž stojí pouze ideologické rozmary.

Rok 1982 nezačal rozsáhlým úklidem vesnic a měst, ale nespravedlivou represí namířenou vůči kubánskému lidu.  Během policejní operace nazvané Pitirre byly zrušeny trhy s produkty z venkova. Několik dní nato byla během další operace Adoquín uvězněna řada drobných řemeslníků, kteří veřejně prodávali své úžasné výrobky, třeba v Havaně na náměstí před katedrálou.

Když se podíváme na současnost, shledáváme, že dengue dál rozsévá strach z nákazy a to hlavně v okrajových částech a čtvrtích měst po celé délce ostrova. Problémem je bohužel stále nedostatek hygieny ať už na ulicích, v parcích či ve veřejných budovách. I přesto stát posílá stovky či dokonce tisíce doktorů, zdravotních sester a bratrů do jiných zemí, hlavně kvůli tomu, že na prvním místě jsou ideologické rozmary téměř věčného kubánského diktátora.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tania Diaz Castro | úterý 25.5.2010 16:18 | karma článku: 13,50 | přečteno: 2315x
  • Další články autora

Tania Diaz Castro

Generál v pyžamu

13.5.2016 v 12:17 | Karma: 7,90

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

26.4.2016 v 0:00 | Karma: 6,75

Tania Diaz Castro

Pokoutní prodavačka Evarista

13.4.2016 v 12:06 | Karma: 9,65